fot. Penguin 60s, Yinonk CC BY-SA 3.0
fot. Penguin 60s, Yinonk CC BY-SA 3.0

Uwaga, uwaga! Wysyłam w eter niezwykłe zaproszenie. Adresuję je do wszystkich: małych, dużych, chudzielców, smakoszy nutelli, waty cukrowej i pączusiów z różą, rudzielców i preferujących gładki styl uczesania oraz jakże modną i w obecnych czasach tzw. zaczeskę; zapracowanych, leniwców kanapowych, oraz wszelkiej maści realistów i wiecznych marzycieli. Już za chwileczkę wyruszamy w kosmiczną podróż do przełomowych dla historii ludzkości lat 60. XX wieku. Startujemy z przylądka ?Resursa Obywatelska?; spieszcie się, maruderów nie zabieramy.

Koniecznie wyposażenie podróżnika to: lakier do włosów, grzebień do robienia rasowego tapira, dużo dobrego humoru i notesik na autografy. Warto zaopatrzyć się w spostrzegawczość, by nie przeoczyć w barwnym tłumie znanych i lubianych gwiazd kina i muzyki lat 60.

Może uda się komuś spotkać pełną uroku Audrey Hepburn w stylowej małej czarnej i olbrzymim kapeluszu, palącą papierosa oprawionego w długą lufkę? Może na wybiegu dla modelek zamajaczy cień Twiggy, słynnej wówczas modelki i aktorki?? Może w oddali usłyszymy dźwięki gitar zespołu Niebiesko – Czarni, którzy będą szykowali się do koncertu z Adą Rusowicz? Patrzcie uważnie, bo kto wie, co się może zdarzyć. Wierzcie mi, że po tej podróży, nic już nie będzie takie samo.

Nim wystartujemy, warto przypomnieć sobie parę charakterystycznych szczegółów ze świata mody, które przyczyniły się do tego, by lata 60. uznać za wyjątkową epokę. Generacja ludzi młodych, z założenia negujących stary porządek rzeczy, zaczęła ustalać własne reguły. Ich odważny głos domagający się wolności, niezależności i otwartości w wyznawaniu własnych przekonań, miał silny wpływ również na modę. Popularne wówczas fascynacje sztuką nowoczesną, były doskonałą inspiracją do poszukiwania nowych trendów, które wkrótce miały dać miejsce przebojowości w modzie, fryzurach i makijażu. Lata 60. diametralnie zmieniły zwyczaje modowe i wykreowały nowe wzorce zarówno kobiecej jak i męskiej urody.

Pojawiły się mini spódniczki, sztuczne rzęsy i mocno natapirowane koki, które stanowiły nieodzowny elementem stylizacji. Wokół oka wyrastały mocno czarne, misternie oddzielone od siebie włoski. Efekt uzupełniała wyrazista, czarna kreska na powiekach i mocno zaznaczone brwi. Opalenizna nie była mile widziana, preferowano zdecydowanie jasny odcień karnacji. Za przykład może tutaj posłużyć makijaż Elizabeth Taylor, jaki nosiła w filmie ?Kleopatra?. W makijażu zwracano uwagę na podkreślenie i wyeksponowanie oczu. Mniej uwagi poświęcano ustom, które po nałożeniu bladoróżowej pomadki stanowiły doskonałe uzupełnienie całości.

Nowe fryzury damskie były całkowitym zaprzeczeniem stereotypu słodkich ślicznotek lat 50. Rosemary Woodhouse, filmowa postać grana przez Mię Farrow w słynnym filmie Romana Polańskiego z 1968 r. ?Dziecko Rosemary?, w pewnym momencie idzie do salonu, gdzie słynny stylista fryzur Vidal Sassoon ścina jej blond loki, zmieniając na krótko, po chłopięcemu obciętą fryzurę, będącą wyrazem emancypacji kobiet. Te panie, które nie zdecydowały się na krótkie cięcie, tapirowały włosy nadając im objętość. Natapirowane włosy na czubku głowy spięte w niedbałego koka nadawały fryzurze wrażenie lekkości i finezji.  Typowym przykładem takiej fryzury jest uczesanie słynnej francuskiej aktorki Brigitte Bardot.

Proste włosy z przedziałkiem pośrodku były typowe dla ruchu hippisowskiego i środowisk bohemy. Prosta grzywka uzupełniała całość tej nieskomplikowanej, ale bardzo stylowo wyglądającej fryzury. Od uczesania, przechodzimy płynnie do świata mody, który ożywiali swoimi nietuzinkowymi projektami najsłynniejsi światowi kreatorzy.

ELWIRA DZIKOWSKA

Korzystałam z materiałów: runway.modivo.pl/moda-meska-z-lat-60-rewolucja-inspirowana-beatlesami; cytaty pochodzą z magazynu ilustrowanego nr 4: ?TY i JA:, sierpień 1960; domodi.pl-trendy/trendy/lata-60-w-modzie-damskiej-i-meskiej.

fot. Penguin 60s, Yinonk CC BY-SA 3.0


Podobnie jak w poprzednich latach, podczas Uliczki Tradycji zaprosimy wszystkich chętnych do udziału w konkursie mody na najbardziej oryginalną stylizację. Tym razem nawiązujemy do lat 60. Zapraszamy kreatywnych radomian do wspólnej zabawy. Najciekawsze pomysły nagrodzimy