Dryg do przedsiębiorczości oraz chęć zmieniania świata na lepsze – to cechy, które najlepiej charakteryzują przedsiębiorców społecznych. Ale czym tak naprawdę jest ekonomia społeczna i solidarna? Czy wiesz ilu takich ludzi działa wokół Ciebie? Jacy oni są, co robią i jaka jest ich motywacja?

Już 27 września odwiedź nas w radomskiej Resursie na IV Dniu Ekonomii Społecznej, a my pomożemy Ci znaleźć odpowiedź na te i wiele innych pytań! Możliwe, że przekonasz się, że przedsiębiorczość społeczna to coś w sam raz dla Ciebie!

Ekonomia społeczna od A do Z – w teorii i w praktyce

Kto opowie lepiej o idei ekonomii społecznej, niż sami przedsiębiorcy społeczni? Wychodząc z tego założenia, już od pierwszej edycji tego cyklicznego wydarzenia, zapraszamy na IV Dzień Ekonomii Społecznej organizacje, które w obszarze ekonomii społecznej działają od lat i mogą podzielić się swoim bogatym doświadczeniem. Kto odwiedzi nas w tym roku?

Po pierwsze: Paweł Radomski, Prezes Fundacji Dom Serca z Komorowa – organizacji, która świadczy szeroki zakres usług na rzecz osób niesamodzielnych, prowadząc m.in. usługi opiekuńcze, zarówno w miejscu zamieszkania, jak również w ramach całodobowego i dziennego Domu Pomocy Społecznej.

Drugim z Gości będzie Jarosław Pilecki, Prezes Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej “Arte” z Bielawy na Dolnym Śląsku – organizacji świadczącej szereg usług, m.in. budowlanych i porządkowych, która – jak mówią jej twórcy – “tworzy zgrany zespół kilkudziesięciu osób po przejściach”. Działalność spółdzielni “Arte” została doceniona w ubiegłym, 2021 roku, przez Jury Konkursu im. Jacka Kuronia na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne w Polsce, uzyskując pierwszą nagrodę.

Siła współdziałania” radomskich podmiotów ekonomii społecznej

Warto jednak pamiętać, że “tuż za rogiem”, działa wielu “naszych”, lokalnych przedsiębiorców społecznych. Jakiś czas temu, dostrzegając korzyści wynikające ze współdziałania, znalazły w sobie chęć, by połączyć siły i stworzyć Staropolski Klaster Ekonomii Społecznej, który dziś jest współorganizatorem Dnia Ekonomii Społecznej. Czym jest sam klaster? Dlaczego staropolski? Jakie produkty i usługi oferują radomskie przedsiębiorstwa społeczne? W jakim celu działają?

IV Dzień Ekonomii Społecznej będzie okazją, by poznać bliżej lokalne podmioty ekonomii społecznej i uzyskać odpowiedzi także na te pytania. A jednocześnie… kupić jeden z wytwarzanych przez nich produktów.

Dotacje, granty i nie tylko – gdzie szukać kapitału na start i rozwój?

Dotacje na tworzenie miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych, granty rozwojowe, bony marketingowe, szkolenia oraz szeroki wachlarz usług doradczych – m.in. na takie instrumenty wsparcia mogą liczyć zarówno już działające na rynku podmioty ekonomii społecznej, jak również osoby, którym bliskie są sprawy społeczne i/lub dopiero myślą o ewentualnym założeniu organizacji. Podczas IV Dnia Ekonomii Społecznej nasi animatorzy zaprezentują aktualną ofertę Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz pozostaną do dyspozycji osób, które będą chciały uzyskać więcej szczegółowych informacji na temat ewentualnej współpracy.

Nowa ustawa o ekonomii społecznej, deinstytucjonalizacja – eksperckie panele dyskusyjne

Tradycyjnie radomskiemu IV Dniu Ekonomii Społecznej towarzyszyć będą dwa równoległe panele dyskusyjne z udziałem praktyków ekonomii społecznej, a także ekspertów i przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.

Pierwszy z nich poświęcony będzie tzw. deinstytucjonalizacji – czyli procesowi polegającemu na zapewnieniu wysokiej jakości usług społecznych w miejscu zamieszkania. Biorąc pod uwagę zmiany demograficzne, proces ten stanowi ogromne wyzwanie dla samorządów i nie ominie żadnej lokalnej społeczności (więcej o samym procesie deinstytucjonalizacji piszemy tutaj). Panel poprowadzi Monika Makowiecka, ekspertka w zakresie animacji społecznej i organizowania społeczności lokalnej.

Drugi z paneli poświęcony będzie z kolei nowej ustawie o ekonomii społecznej, na którą całe środowisko czekało od blisko 20 lat! Co dokładnie znalazło się w ustawie? Czy to oznacza zmiany dla już działających podmiotów ekonomii społecznej? Czy postulaty zmian, które zgłaszały środowiska przedsiębiorców społecznych mają szansę doczekać się nowelizacji? Wszystkie te, a także wiele innych informacji na temat nowej ustawy o ekonomii społecznej, przedstawi radca prawna, Łukasz Chlebny.

Zainteresowany/a? Daj nam znać!

Jak widać – jest wiele powodów, dla których warto 27 września odwiedzić Resursę przy ul. Malczewskiego 16 w Radomiu. Ze względów organizacyjnych osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie krótkiego formularza rejestracyjnego, dostępnego [tutaj]

Zapraszamy!

Patronat honorowy nad IV Dniem Ekonomii Społecznej objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik oraz Prezydent Radomia, Radosław Witkowski.

Organizatorami IV Dnia Ekonomii Społecznej w Radomiu są: Fundacja Fundusz Współpracy, Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz przedsiębiorstwa społeczne wchodzące w skład Klastra Ekonomii Społecznej pn. „Zorientowani”: Przedsiębiorstwo Społeczne Gospoda Jaskółeczka Sp. z o.o., Radomierz Sp. z o.o., Fundacja Kreatywnych Innowacji, Spółdzielnia Socjalna Pierrot i Róża, Fundacja Droga Życia, Stowarzyszenie Rodzina Razem 2015, Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych „Razem”, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaźni”, Stowarzyszenie Orzeł i Reszka, Spółdzielnia Socjalna „Przystanek Kozienice”, Fundacja Dobry Duszek, Fundacja Radomskie, Stowarzyszenie na rzecz wspierania rodzin „Nowe Perspektywy”.

~Philipp Zalewski