PROGRAM WYDARZENIA:

20.00 – “Radomskie miejsca pamięci A.D. 1920” – wirtualny spacer śladami radomskich wypadków roku 1920 – przewodnik dr Adam DuszykWojenko, wojenko – wersja instrumentalna Retro Brass Quintet

20.30 – “Taka młoda, a już sufrażystka” – inscenizacja fragmentów przemówień radomskich działaczek, emancypantek, kobiet postępowych: Marii Walewskiej i Marii Kelles-Krauz w wykonaniu aktorek Teatru Poszukiwań

Przybyli ułani, Jak to na wojence ładnie – wersja instrumentalna Retro Brass Quintet

21.00 – “Bolszewika goń!” –  farsa “Ciotka Karola” na podstawie tekstu Brandona Thomasa w wykonaniu Teatru Resursa, reżyseria Robert Stępniewski; prezentowana w Radomiu w sierpniu 1920 roku przez Teatr Polski Macierzy Szkolnej pod dyrekcją Tadeusza Wołowskiego w Kinie CORSO (późniejszy “Bałtyk” i “Atlantic”)

My Pierwsza Brygada – wersja instrumentalna Retro Brass Quintet


21.30 – “Twoje życie za moje życie”
– premiera filmu dokumentalnego o Teresie Grodzińskiej, bohaterskiej sanitariuszce, pierwszej kobiecie odznaczonej Krzyżem Virtuti Militari

Adam Duszyk – polski historyk, doktor nauk humanistycznych, popularyzator historii Radomia. Od 2006 roku pracuje w VI LO im. Jana Kochanowskiego. W latach 2007-2010 był prezesem Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Obecnie, oprócz pracy dydaktycznej, poświęca się przygotowaniu koncepcji funkcjonowania Muzeum Historii Radomia w Domu Gąski i Esterki.

“Taka młoda, a już sufrażystka” inscenizacja fragmentów przemówień radomskich działaczek, emancypantek, kobiet postępowych: Marii Walewskiej i Marii Kelles-Krauz w wykonaniu aktorek Teatru Poszukiwań
“Bolszewika goń!” –  farsa “Ciotka Karola” na podstawie tekstu Brandona Thomasa w wykonaniu Teatru Resursa, reżyseria Robert Stępniewski; prezentowana w Radomiu w sierpniu 1920 roku przez Teatr Polski Macierzy Szkolnej pod dyrekcją Tadeusza Wołowskiego w Kinie CORSO (późniejszy “Bałtyk” i “Atlantic”)


“Twoje życie za moje życie” – film dokumentalny w reż. Elwiry Dzikowskiej zrealizowany przez Studio Filmowe Resursy w 2020 r. Opowiada o życiu i działalności Teresy Grodzińskiej – młodej polskiej sanitariuszki, uczestniczki wojny polsko-bolszewickiej, pierwszej kobiety odznaczonej Orderem Virtuti Militari. W filmie wspomnieniami o Grodzińskiej dzielą się członkowie jej rodziny, warstwę historyczną przybliża znany historyk i regionalista – Przemysław Bednarczyk.

Zdjęcia do filmu autorstwa Damiana Drabika wykonano w miejscowości Jaszowice, rodzinnej wsi bohaterki oraz na terenie dawnego Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie, gdzie Grodzińska przygotowywała się do swojej służby.

“Retro Brass Quintet” to klasyczny kwintet dęty blaszany. W swoim repertuarze posiada utwory z okresu międzywojennego, jak również największe przeboje jazzowe z wczesnych lat 50. i 60. Formację powstałą w 2017 r. tworzą studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie: Wojciech Komorzycki – trąbka, Paweł Janus – trąbka, Dariusz Thieu Quang – waltornia, Kamil Pasikowski – puzon oraz Krzysztof Pyrkosz – tuba.