Miłośnicy sztuki oraz historii mogą korzystać z szerokiej oferty wystawienniczej Resursy Obywatelskiej. Na ciekawe wystawy zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Malczewskiego 16, ale również do Muzeum Historii Najnowszej Radomia w Kamienicy Deskurów (Rynek) oraz do Parku Kościuszki, gdzie znajduje się nasz Fotoplastykon.

Nasze aktualne wystawy:

RESURSA OBYWATELSKA

Wystawa pokonkursowa XI Ogólnopolskiego Biennale Plastyczno-Fotograficznego Dzieci i Młodzieży „Przyroda” – do końca wakacji 2022

Wystawa prezentuje realizacje plastyczne i fotograficzne odwołujące się do działań na rzecz ochrony naturalnego środowiska naszej planety. Tematyka Biennale nawiązuje do szeroko rozumianej problematyki wysiłków człowieka podejmowanych dla ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń zasobów otaczającej nas przyrody, która jest olbrzymim potencjałem inspiracyjnym dla wszelkich poczynań artystycznych.

Fot. Małgorzata Zarychta-Młynarczyk


MUZEUM HISTORII NAJNOWSZEJ RADOMIA (KAMIENICA DESKURÓW, RYNEK)

Wystawa stała „Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989”

Wystawa odkrywa historię radomskiego przemysłu i przypomina bogatą historii Radomia w XX w. Możemy na niej zatem zarówno poczuć klimat międzywojennego Radomia, jak i przypomnieć sobie wygląd miasta z lat PRL. Zgromadzone eksponaty przywołują historię wielu znanych zakładów przemysłowych oraz topowe marki produktów, z którymi kojarzy się Radom. Mamy nadzieję, że przyjmą Państwo tę wystawę z dużym zainteresowaniem i będą chętnie do niej wracać. Starsi – z sentymentu, a młodsi – aby poznać ciekawą historię Radomia i radomskiego przemysłu, który jeszcze nie tak dawno stanowił o sile naszego miasta.

Wystawa czasowa „Dziecko też człowiek. I radomianin” – do 25 września

Ekspozycja opowiada językiem zabawek o ewolucji spojrzenia na dziecko, jego pozycję i rolę w społeczeństwie, od schyłku XIX wieku do końca epoki PRL-u. Na wystawie staraliśmy się zgromadzić zabawki z różnych epok i środowisk. Ciekawych eksponatów użyczyły nam zarówno muzea, jak i prywatni kolekcjonerzy. Ekspozycja prezentuje także miejsca, w których na przestrzeni dziejów bawiły się dzieci i oferuje przestrzeń interaktywną, gdzie można spróbować swoich sił w dawnych grach i zabawach. Eksponatów użyczyło nam też Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Uwaga! Z przyczyn niezależnych od Muzeum wystawa czasowa pt.: Dziecko też człowiek. I radomianin. czynna będzie do dnia 25 września 2022 r. 


FOTOPLASTYKON (PARK KOŚCIUSZKI)

W fotoplastykonie znajdującym się w parku im. Tadeusza Kościuszki można już podziwiać naszą nową wystawę. To galeria zdjęć z radomskiej „Tytoniówki”, która w tym roku świętuje 100-lecie istnienia.

W fotoplastykonie prezentujemy 25 fotografii. Od tych archiwalnych, ukazujących budowany zakład, przez zdjęcia z PRLu, prezentujące wnętrze zakładu oraz jego pracowników, na współczesnych widokach fabryki kończąc. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Archiwum Państwowego w Radomiu, biblioteki cyfrowej „Polona” oraz Resursy Obywatelskiej.