Żydowscy muzycy. Z Radomia w świat - premiera filmu i koncert

Muzyka na światowym poziomie i zapomniana historia radomianina, który zawojował świat swoją grą na skrzypcach. Dwa wyjątkowe wydarzenia już 13 i 14 listopada na profilach Resursy na Facebook'u i YouTube'ie oraz w TV Dami!

 

Nad muzyczno – historycznym projektem „Żydowscy muzycy. Z Radomia w świat” Resursa pracowała od dawna. Razem z Fundacją Musica Munadana, przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego, upamiętniamy artystów, którzy zyskali światowy rozgłos.

 

Pierwsze wydarzenie, na które Państwa zapraszamy to premiera filmu dokumentalnego „Michel Schwalbe. Koncertmistrz z Radomia”. Zapomniany w naszym mieście Szwalbe (Schwalbe), zdobył światowy rozgłos jako skrzypek. Na specjalne zaproszenie legendarnego Herberta von Karajana objął stanowisko koncertmistrza i pierwszego skrzypka Filharmonii Berlińskiej. Z tą jedną z najlepszych orkiestr na świecie radomianin występował do 1986 r. Grając z berlińczykami, Schwalbe korzystał ze skrzypiec Stradivariego. Premiera filmu o Michelu Schwalbe odbędzie się 13 listopada o godz. 19.00 na profilu Facebook i kanale YouTube Resursy Obywatelskiej oraz na antenie TV Dami.

 

Dzień później zapraszamy na koncert znakomitego zespołu Polish String Quartet Berlin, na czele z pierwszym skrzypkiem Opery Berlińskiej - profesorem Tomaszem Tomaszewskim. W programie koncertu znajdą się utwory: Ignacego Waghaltera, Karola Rathausa i Szymona Laksa. Wszyscy kompozytorzy to Polacy żydowskiego pochodzenia, tworzący na obczyźnie. Premiera koncertu odbędzie się 14 listopada o godz. 19.00 na profilu Facebook i kanale YouTube Resursy Obywatelskiej oraz na antenie TV Dami.

 

Oba wydarzenia są częścią wspólnego projektu Resursy Obywatelskiej i Fundacji Musica Mundana pod tytułem „Żydowscy muzycy. Z Radomia w świat”. Został on dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania "To także nasze dziedzictwo".

 

Wydarzenia będą dostępne „w sieci” na naszym kanale YouTube (TUTAJ) oraz Facebook (TUTAJ). 

 

 

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl