Uliczka tradycji 2022 program

W dniach 10-11 września 2022 roku odbędzie się jubileuszowa, bo już XV edycja największego festynu historycznego w mieście – czyli „Uliczka Tradycji”. Radomianie i wszyscy goście z zewnątrz, którzy w ten weekend odwiedzą Resursę i jej najbliższe otoczenie, tym razem przeniosą się w lata I wojny światowej, a konkretnie do okresu pomiędzy 1915 a 1918 rokiem.

To niewątpliwie trudny czas w dziejach miasta – lata wojny, ale dla Radomia moment ostatecznego wycofania się Rosjan i dużo łagodniejsza austriacka okupacja miasta. Przyniosła ona oznaki powolnego „budzenia się” do niepodległości, w tym organizowania się grup formalnych (działających na niwie politycznej, gospodarczej i społecznej) czy tworzenia instytucji (np. Komisja Szkolna Ziemi Radomskiej). Radomianie zaczęli świętować patriotyczne rocznice, tym bardziej, że wreszcie mogli to robić niemal bez skrępowania i cenzury. Dlatego tegorocznej „Uliczce Tradycji” towarzyszy hasło NA PROGU WOLNOŚCI.

Wspomniane lata – jak się okazuje – były także dla mieszkańców miasta okresem, w którym… chcieli się po prostu bawić. Korzystali więc chętnie z różnych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. I takiego klimatu podczas festynu Resursy też oczywiście nie zabraknie!

https://youtu.be/uNvH_rc96Mc

W sobotę 10 września zapraszamy do budynku Resursy i na dziedziniec. Zaczynamy o godz. 18.00. Ten wieczór potrwa do 21:00, a upłynie pod znakiem dobrej zabawy w duchu muzyki i tańca z epoki oraz… savoir-vivre’u. W budynku Resursy zainteresowani radomianie będą mieli okazję dowiedzieć się co nieco o kanonie dobrych manier sprzed stu lat. Oprócz warsztatów savoir-vivre’u odbędą się podobne zajęcia praktyczne przybliżające sztukę układania serwetek oraz ozdabiania różnych przedmiotów metodą dekupażu. Ponadto wyłonieni w naszym quizie radomianie będą mogli wziąć udział w pokazie sommeliera Piotra Okonia.

Z kolei na dziedzińcu Resursy nogi same będą rwały się do tańca, a to za sprawą warsztatów prowadzonych przez Oliwię Lucedarską. Poznamy kroki klasycznych tańców sprzed stu lat, ale będziemy też mogli nacieszyć oczy show, którym niewątpliwie będzie pokaz kankana. Z tańcem wiele wspólnego ma też inna sztuka sprzed lat, dziś już trochę zapomniana – szermierka. Jej pokaz w wykonaniu grupy dowodzonej przez niestrudzonego propagatora tego pięknego sportu – Pawła Łuk-Murowskiego, będzie niewątpliwie dużą atrakcją sobotniego wieczoru. Na deser – koncert jazzowy w wykonaniu grupy s’KWARTET, dowodzonej przez Jerzego Skwarka.

Uliczka tradycji 2022 program
Zespół s’KWARTET

Już w sobotę będzie można obejrzeć we wnętrzach Resursy trzy wystawy historyczne. Pierwsza to w zasadzie diorama, na której zrekonstruujemy jedno z pomieszczeń lazaretu wojskowego z czasów I wojny światowej. Nie będzie to jakiś anonimowy szpital wojskowy, a konkretnie ten przeznaczony dla legionistów polskich, który mieścił się w samej Resursie. Druga z wystaw obejmie wybrane eksponaty udostępnione nam przez Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Będą to m.in. mundury trzech zaborczych armii, wybrane artefakty z tzw. „sztuki okopowej” oraz propagandowe pocztówki wydawane w tamtym okresie. Trzecia z wystawa to najciekawsze radomskie afisze wojenne ze zbiorów kolekcjonera Tomasza Staniszewskiego.

Moc atrakcji czeka na gości „Uliczki Tradycji” także w niedzielę, 11 września. Zapraszamy od godz. 13.00 do 20.00 do budynku Resursy, na jej dziedziniec oraz na ulicę Struga i plac Jagielloński.

Wszystkie wymienione przestrzenie staną się przede wszystkim okazją do spotkania z historią. Po uroczystym otwarciu festynu będziemy świadkami symbolicznej inscenizacji zmiany tabliczek adresowych z rosyjskich na polskie. Zobaczymy też scenki w wykonaniu aktorów i aktorek Teatru Powszechnego w Radomiu – zaprezentują wizytę Kornela Makuszyńskiego i Władysława Stanisława Reymonta w naszym mieście w 1915 roku oraz wystąpienia Marii z Kuźnickich Walewskiej i Marii Kelles-Krauz z wiecu kobiet radomskich w 1918 roku. W klimat epoki wprowadzą nas także scenki miejskie w wykonaniu artystów krakowskiej Grupy Locomotora (pucybut, gazeciarz, złodziej uliczny) oraz kataryniarz Dariusz Zmaza.

Uliczka tradycji 2022 program
Grupa Locomotora

Spotkanie z historią umożliwi publiczności także grupa Pawła Łuk-Murawskiego. Nie tylko zaprezentuje pokaz szermierki na scenie głównej, ale i wystawę statyczną, na której będzie można zobaczyć karabiny ze wszystkich frontów I wojny światowej. Na „Uliczce Tradycji” pojawią się też rekonstruktorzy z grupy GRH „Bellum” z namiotem biura werbunkowego do legionów oraz strażacy z OSP Borkowice ze swoim wozem retro. Nie zabraknie zabytkowych powozów i armaty z epoki. To wszystko na zewnątrz, a w sali baletowej także historyczny akcent: inscenizacja kasyna oficerskiego z epoki. Rozgości się tam radomski klub szachowy „Roszada”.

O muzyczną oprawę tegorocznej „Uliczki Tradycji” zadbają najpierw artyści Operetki Wrocławskiej i Teatru Scena Kamienica z Wrocławia: Liza Wesołowska – sopran, Jarosław Janikowski – wokal, taniec oraz Adam Sychowski – fortepian. Przeniosą słuchaczy w świat przedwojennych kabaretów i teatrów operetkowo-rewiowych, które szturmem podbijały Europę. Na finał zaś – w repertuarze przygotowanym specjalnie na radomski festyn retro – zagra i zaśpiewa Ola Dzierżawska z zespołem Suweniry.

Operetka Wrocławska: Liza Wesołowska i Jarosław Janikowski

Nie zabraknie również tanecznych atrakcji. Zobaczymy między innymi kankana i elegancką odmianę burleski w wykonaniu artystek warszawskiej grupy Tancerze.pl. Panie postarają się porwać do tańca także publiczność, a to za sprawą prowadzonych przez nie warsztatów. Pokaz taneczny zaprezentuje też Oliwia Lucedarska z zespołem.

Miłośnicy X muzy będą mogli natomiast obejrzeć trzy filmy z udziałem gwiazdy kina niemego – Poli Negri. W sali kameralnej Resursy wyświetlone zostaną: Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów, Żółty paszport (obydwa z 1918 roku) oraz Bestia (z 1917 roku). Dla tych, którzy wolą kontakt z żywym słowem i aktorami na scenie, Teatr Poszukiwań pod kierunkiem Katarzyny Sasal przygotował Historie damsko-męskie (do zobaczenia w sali widowiskowej). Na dziedzińcu natomiast Teatr Resursa (dowodzony przez Roberta Stępniewskiego) wystawi spektakl dla dzieci pt. Dobranocki Pana Jana.

A skoro o dziedzińcu mowa… Tu moc atrakcji dla najmłodszych gości. Poprowadzą je profesjonalni animatorzy. Będą gry i zabawy ruchowe oraz konstrukcyjne. Dla nieco starszych dzieci – warsztaty kaligrafii prowadzone przez LinoCat z Radomia. Dzięki nim uczestnicy poznają sztukę estetycznego pisania. W strefie dziecięcej nie zabraknie również zajęć plastycznych oraz warsztatów „Majsterkowo”, które podczas niedawnych imprez cieszyły się ogromnym zainteresowaniem maluchów.

Ponadto podczas „Uliczki Tradycji” – nie tylko tradycyjne kiermasz rozmaitości i stoiska gastronomiczne – ale i nowość: strefa chill-out z herbatami z całego świata.

Sobotnią odsłonę „Uliczki Tradycji” poprowadzi Ewa Waluś, pracownik Muzeum Historii Najnowszej Radomia (Kamienica Deskurów), niedzielną – Magdalena Gliszczyńska, dziennikarka Radia Plus Radom.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WYDARZENIA

10 września (sobota)

DZIEDZINIEC RESURSY
18.00 Przywitanie gości, zapowiedź atrakcji festynu
18.15 Pokaz tańców z epoki i warsztaty taneczne w wykonaniu Oliwii Lucedarskiej
18.30 Scenki rodzajowe w wykonaniu „Teatru Resursa”
18.45 Quiz historyczny (nagroda – udział w pokazie sommeliera)
19.30 Pokaz szermierki w wykonaniu grupy Pawła Łuk-Murawskiego
20.00 Pokaz kankana w wykonaniu grupy Oliwii Lucedarskiej
20.15 Koncert jazzowy grupy s’KWARTET Jerzego Skwarka


SALA KAMERALNA
19.30 Pokaz sommeliera (dla osób wybranych w quizie)


SALA WIDOWISKOWA
18.00 Radom sprzed stu lat – prezentacja pocztówek z okresu I wojny światowej


KAWIARNIA RESURSY
18.00 Wystawa afiszy z I wojny światowej ze zbiorów Tomasza Staniszewskiego
18.30 Warsztaty ozdabiania przedmiotów metodą dekupażu
19.30 Warsztaty ozdabiania przedmiotów metodą dekupażu
20.30 Warsztaty ozdabiania przedmiotów metodą dekupażu


SALA BALETOWA
19.00 Warsztaty savoir-vivre
20.00 Warsztaty układania serwetek


11 września (niedziela)

SCENA GŁÓWNA
13.00 Uroczyste otwarcie „Uliczki Tradycji” i przywitanie zaproszonych gości
13.30 Pokaz taneczny Oliwii Lucedarskiej i scenki rodzajowe „Teatru Resursa”
13.45 Inscenizacja zmiany tabliczek adresowych z rosyjskich na polskie
14.00 Pokaz kankana w wykonaniu grupy Tancerze.pl
14.30 Inscenizacja wizyty Makuszyńskiego i Reymonta w Radomiu w wykonaniu aktorów Teatru Powszechnego w Radomiu
15.00 Blok konkursów dla publiczności
15.30 Pokaz tańca z warsztatami – burleska w wykonaniu grupy Tancerze.pl
16.00 Pokaz szermierki (Łuk Murawski z grupą)
16.30 Pokaz tańca z warsztatami – styl Maty Hari w wykonaniu grupy Tancerze.pl
17.00 Koncert artystów Operetki Wrocławskiej
18.30 Inscenizacja wiecu kobiet radomskich w wykonaniu aktorek Teatru Powszechnego w Radomiu
19.00 Koncert Oli Dzierżawskiej z zespołem Suweniry


SALA WIDOWISKOWA

15.00 Spektakl Teatru Poszukiwań Historie damsko-męskie
17.00 Spektakl Teatru Poszukiwań Historie damsko-męskie


SALA KAMERALNA

Pokaz filmów z Polą Negri
13.30 Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów, 1918 (90 min.)
15.30 Żółty paszport, 1918 (75 min.)
17.00 Bestia, 1917 (47 min.)


SALA BALETOWA
13.00-18.00 Retro kasyno oficerskie (m.in. animacja gry w szachy z radomską „Roszadą”)


GALERIA RESURSY
13.00-20.00 Lazaret w Resursie – diorama szpitala legionistów z lat 1915-1918


KAWIARNIA RESURSY
13.00-20.00 Wystawa afiszy z I wojny światowej ze zbiorów Tomasza Staniszewskiego


HALL RESURSY
13.00-20.00 Wystawa mundurów i pocztówek z I wojny światowej ze zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim


DZIEDZINIEC RESURSY
13:00-18:00 Strefa gier, zabaw i animacji dla najmłodszych
13.00-18.00 Warsztaty kaligrafii
13.00-20.00 Monidła ze zdjęciami z epoki
18:00 Spektakl Teatru Resursa Dobranocki Pana Jana


PRZED BUDYNKIEM RESURSY
13.00-20.00 Armata z czasów I wojny światowej
13.00-20.00 Ścianka fotograficzna z widokiem Resursy z 1916 r.


ULICA STRUGA
13.50 Inscenizacja zmiany tabliczek adresowych z rosyjskich na polskie (początek na scenie głównej)
14.20 Inscenizacja wizyty Makuszyńskiego i Reymonta w Radomiu (przejście na scenę główną)
18.20 Inscenizacja wiecu kobiet radomskich (przejście na scenę główną)
13.00-20.00 Szlaban i budka wartownicza
13.00-20.00 Przechadzki grup rekonstrukcyjnych
13.00-18.00 Scenki miejskie w wykonaniu Grupy Locomotora (pucybut, gazeciarz, mim, siłacz, złodziej uliczny)
13:00-18:00 Kataryniarz Dariusz Zmaza
13.00-20.00 Pokaz zabytkowych bryczek i przejażdżki dla zwycięzców konkursów
13.00-20.00 Kiermasz rozmaitości (antyki, książki, pocztówki, bibeloty, sztuka ludowa, rękodzieło, itp.)


PLAC JAGIELLOŃSKI
13.00-20.00 Stoiska handlowe i gastronomiczne


PARK (OBOK SCENY GŁÓWNEJ)
13.00-20.00 Namiot Biura Werbunkowego do Legionów (GRH „Bellum”)
13.00-20.00 Retro wóz strażacki i pokazy gaśnicze (OSP Borkowice)
13.00-20.00 Wystawa karabinów ze wszystkich frontów I wojny światowej i pokazy (Paweł Łuk-Murawskiego z zespołem)
13.00-20.00 Strefa chill-out (herbaty z całego świata)


uliczka tradycji

Patronat nad „Uliczką Tradycji” objęli:

MARSZAŁEK WOJ. MAZOWIECKIEGO ADAM STRUZIK
PREZYDENT RADOMIA RADOSŁAW WITKOWSKI
PRZEWODNICZĄCA RADY MIEJSKIEJ W RADOMIU KINGA BOGUSZ

Partnerami wydarzenia są:

SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
IMPERIAL TOBACCO
SKANSEN RZEKI PILICY w TOMASZOWIE MAZOWIECKIM

Sponsorzy:

ITM Poland Sp. z o. o
CERRAD Sp. z o.o
RADMOT Toczenie CNC i Frezowanie CNC
TS ALUMINIUM Polska Sp. z o. o
REWITALIZACJA Spółka z o.o
RAFFAELLO Farby i Dekoracje
HUMANSOFT Polska

Patronat medialny:
RADIO REKORD
TELEWIZJA DAMI
Cozadzień.pl
Tygodnik 7 DNI

Uliczka tradycji 2022 program