Przed nami największy w mieście festyn historyczny „Uliczki Tradycji”. Program wydarzenia jest niezwykle bogaty, dlatego postanowiliśmy wyróżnić dla Was kilka wyjątkowych atrakcji.


Wojenny anturaż

Klimat lat 1915-1918 zapewnią ludzie i historyczne artefakty. Dzięki Grupie Rekonstrukcji Historycznej „Bellum” odtworzony zostanie namiot biura werbunkowego do Legionów. Samych rekonstruktorów – w austro-węgierskich i legionowych mundurach wojskowych – będzie można spotkać w różnych punktach festynu. Między innymi przy budce wartowniczej i szlabanie, które będą strzegły wejścia na teren imprezy, czy dioramie szpitala legionowego, który w latach wojny funkcjonował w budynku Resursy, a który zostanie w symboliczny sposób zrekonstruowany w jednym z pomieszczeń Ośrodka. W siedzibie Resursy wojenny klimat przywołają ponadto dwie kolejne wystawy historyczne: jedna, ukazująca wojenne mundury trzech zaborczych armii oraz wybrane eksponaty tzw. sztuki okopowej, udostępnione organizatorowi ze zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, druga będzie wyborem najciekawszych radomskich afiszy z lat I wojny światowej, ze zbiorów kolekcjonera Tomasza Staniszewskiego. Ich lektura dowodzi, że historia kołem się toczy…

Na dwóch dużych kołach przed budynkiem Resursy stać będzie wielka armata – idealny rekwizyt do wykonania ciekawych zdjęć pamiątkowych. Z kolei wystawa karabinów ze wszystkich frontów Wielkiej Wojny zagości na stoisku wystawowym zapaleńców historii pod wodzą Pawła Łuk-Murawskiego, rozłożonym na zielonym terenie parku Placu Jagiellońskiego (za sceną główną). Wystawa okraszona gawędą i dynamicznymi pokazami z pewnością będzie dużą atrakcją dla miłośników historii, jak i laików.

Atrakcje dla dzieci

Tradycyjnie Resursa Obywatelska zaprasza całe rodziny, szykując specjalne atrakcje dla dzieci. Będą gry i zabawy ruchowe oraz konstrukcyjne. Dla nieco starszych dzieci – warsztaty kaligrafii prowadzone przez pracownię LinoCat z Radomia. Dzięki nim uczestnicy poznają sztukę estetycznego pisania. W strefie dziecięcej nie zabraknie również zajęć plastycznych oraz warsztatów „Majsterkowo”, które podczas niedawnych imprez cieszyły się ogromnym zainteresowaniem maluchów.

Występy muzyczno-taneczne

W sobotni wieczór na dziedzińcu Resursy nogi same będą rwały się do tańca, a to za sprawą warsztatów prowadzonych przez Oliwię Lucedarską. Poznamy kroki klasycznych tańców sprzed stu lat. Na deser – koncert jazzowy w wykonaniu grupy s’KWARTET, dowodzonej przez Jerzego Skwarka. Z kolei w niedzielę o muzyczną oprawę zadbają najpierw artyści Operetki Wrocławskiej, którzy przeniosą słuchaczy w świat przedwojennych kabaretów i teatrów operetkowo-rewiowych, które szturmem podbijały Europę. Na finał zaś – w repertuarze przygotowanym specjalnie na radomski festyn retro – zagra i zaśpiewa Ola Dzierżawska z zespołem Suweniry. Nie zabraknie również tanecznych atrakcji. Zobaczymy między innymi kankana i elegancką odmianę burleski w wykonaniu artystek warszawskiej grupy Tancerze.pl.

Coś dla fanów kina i teatru

Miłośnicy X muzy będą mogli natomiast obejrzeć trzy filmy z udziałem gwiazdy kina niemego – Poli Negri. W niedzielę w Resursie wyświetlone zostaną: Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów, Żółty paszport (obydwa z 1918 roku) oraz Bestia (z 1917 roku). Dla tych, którzy wolą kontakt z żywym słowem i aktorami na scenie, Teatr Poszukiwań pod kierunkiem Katarzyny Sasal przygotował Historie damsko-męskie (do zobaczenia w sali widowiskowej). Na dziedzińcu natomiast Teatr Resursa (dowodzony przez Roberta Stępniewskiego) wystawi spektakl dla dzieci pt. Dobranocki Pana Jana.

Ponadto podczas „Uliczki Tradycji” – nie tylko tradycyjne kiermasz rozmaitości i stoiska gastronomiczne – ale i nowość: strefa chill-out z herbatami z całego świata.


uliczka tradycji

Patronat nad „Uliczką Tradycji” objęli:

MARSZAŁEK WOJ. MAZOWIECKIEGO ADAM STRUZIK
PREZYDENT RADOMIA RADOSŁAW WITKOWSKI
PRZEWODNICZĄCA RADY MIEJSKIEJ W RADOMIU KINGA BOGUSZ

Partnerami wydarzenia są:

SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
IMPERIAL TOBACCO
SKANSEN RZEKI PILICY w TOMASZOWIE MAZOWIECKIM

Sponsorzy:

ITM Poland Sp. z o. o
CERRAD Sp. z o.o
RADMOT Toczenie CNC i Frezowanie CNC
TS ALUMINIUM Polska Sp. z o. o
REWITALIZACJA Spółka z o.o
RAFFAELLO Farby i Dekoracje
HUMANSOFT Polska

Patronat medialny:
RADIO REKORD
TELEWIZJA DAMI
Cozadzień.pl
Tygodnik 7 DNI

Uliczka tradycji 2022 program