Retrospotkanie 24 „Chłopcy z Placu Broni”

Mistrz olimpijski Kazimierz Paździor, reprezentant polski na Mundialu Kazimierz Przybyś, mistrz świata Michał Sawicki, uczestniczka Wimbledonu Danuta Makulska-Zimnicka, najlepszy kolarz lat 30. Stanisław Kłosowicz. Co łączy wszystkie te postaci? Jeden wspólny mianownik – Klub sportowy „Broń” Radom. Serdecznie zapraszamy na najbliższe „Retrospotkanie”, podczas którego będzie można dowiedzieć się wiele o wymienionych wyżej i wielu innych wybitnych sportowcach związanych z klubem z radomskich Plant. Wydarzenie odbędzie się 10 marca o godz. 18 w Sali Kameralnej "Resursy".

 

Pięściarz Kazimierz Paździor – mistrz olimpijski,
piłkarz Kazimierz Przybyś – reprezentant Polski na Mundialu,
łucznik Michał Sawicki – pierwszy pochodzący z Radomia mistrz świata,
cyklista Stanisław Kłosowicz – najlepszy polski kolarz lat trzydziestych XX wieku,
tenisistka Danuta Makulska-Zimnicka – uczestniczka Wimbledonu,
pingpongistka Danuta Szmidt-Calińska – czołowa zawodniczka Europy w latach 60. XX w., piłkarz Tomasz Dziubiński – pierwszy Polak, który strzelił gola w Lidze Mistrzów.

To kilkoro spośród kilkunastu tysięcy sportowców reprezentujących w czasie swojej kariery jeden z najstarszych radomskich klubów sportowych – „Broń”. Historia „Broni” zaczęła się w marcu 1926 roku i nieprzerwanie (w czasie okupacji niemieckiej sportowcy Broni utworzyli konspiracyjną drużynę piłkarską) trwa do dziś. Podczas marcowego Retrospotkania będziemy mogli posłuchać o historii tego związanego od samego początku z Fabryką Broni, a w okresie PRL-u z Zakładami Metalowymi, wielce zasłużonego dla radomskiego sportu klubu. Poznamy sylwetki wybitnych sportowców przywdziewających biało-czerwono-niebieskie barwy. Usłyszymy ciekawostki o siatkarzach i siatkarkach, szczypiornistach, koszykarzach, lekkoatletach, pływakach, ciężarowcach, zapaśnikach, hokeistach, szachistach związanych ze stadionem i halą sportową przy ul. Narutowicza 9. Poznamy historię stadionu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i związane z nim ciekawostki. Zobaczymy dziesiątki zdjęć, w tym takie, które nigdzie nie były publikowane, wreszcie przedstawione zostaną pamiątki klubowe znaczki, proporczyki, afisze meczowe. Prawie 100 lat historii radomskiego sportu.


Spotkanie planowane na 90 minut (plus ewentualna dogrywka i rzuty karne ;)

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl