„Sztuka jest sposobem wybaczania światu jego zła i chaosu” – to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Filozofii „Okna” im. Prof. Leszka Kołakowskiego. W dniach 19-21 maja w Resursie odbędzie się jubileuszowa, XV edycja wydarzenia.

Cytat pochodzi z Obecności mitu Leszka Kołakowskiego, rozprawy, którą napisał w 1966 r. Wszystkie działania w ramach „Okien” będą nawiązywać do wspomnianego zdania.

W tym roku „Okna” odbędą się po raz piętnasty. Rozpoczną się wręczeniem nagród zwycięzcom tegorocznej Olimpiady Filozoficznej oraz debatą z ich udziałem, przygotowaną we współpracy z dr Andrzejem F. Ziółkowskim, przedstawicielem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. W planach również spektakle: monodram – monolog Orfeusza na podstawie Rozmów z diabłem Leszka Kołakowskiego przygotują uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Radomiu, a młodzież z Teatru Poszukiwań działającego w Resursie Obywatelskiej wystawi Śmiertkę na gruszy na podstawie prozy Witolda Wandurskiego. Zaproszenie do współtworzenia programu tegorocznych „Okien” przyjął także Teatr Małe Mi, który zaprezentuje spektakl dla najmłodszych pod tytułem Sokrates w piaskownicy. Ponadto w programie festiwalu: spacer radomskimi śladami Leszka Kołakowskiego, wystawa oraz warsztaty dla rodzin z dziećmi.

Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2009 r., jeszcze za życia jednego z najwybitniejszych filozofów drugiej połowy XX w. Został zaś zainicjowany, aby propagować filozofię w mieście, w którym Profesor się urodził i do którego czuł zawsze wielki sentyment, oraz aby upamiętnić Jego osobę.


Program:

19 maja:

godz. 12:00
– wręczenie Nagród im. Prof. Leszka Kołakowskiego oraz Miasta Radomia Laureatom XXXV Olimpiady Filozoficznej
– debata z udziałem dr Andrzeja F. Ziółkowskiego (Uniwersytet Warszawski, Polskie Towarzystwo Filozoficzne) oraz Laureatów Olimpiady
– spektakl Apologia Orfeusza, śpiewaka i błazna, rodem z Tracji, syna królewskiego (na podstawie Rozmów z diabłem Leszka Kołakowskiego) przygotowany przez Grupę Teatralną z II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu, reż. Anna Bednarczyk i Anna Szczerbińska.

godz. 17:00
Ogólna teoria nie-uprawiania ogrodu Leszka Kołakowskiego z grafikami Andrzeja Mariana Bartczaka: wystawa – prezentacja „książki obiektu” sygnowanej przez jej autorów i wydanej w liczbie zaledwie 99 egzemplarzy. W Resursie Obywatelskiej znajduje się ten z numerem 20. Prezentacji wyjątkowego dzieła będą towarzyszyć: pokaz szkiców A. M. Bartczaka do „książki obiektu” oraz nagrania tekstu Leszka Kołakowskiego.

godz. 18:00
– spektakl Teatru Poszukiwań Śmiertka na gruszy na podstawie tekstu Witolda Wandurskiego, reż. Katarzyna Sasal

20 maja:

godz. 16:00
– projekcja filmów animowanych zrealizowanych na podstawie 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych Leszka Kołakowskiego: O największej kłótni, O największym wstydzie, O zabawkach dla dzieci oraz Jak bóg Maior utracił tron (TV Studio Filmów Animowanych z Poznania)

godz. 17:30

– spacer po Radomiu śladami Leszka Kołakowskiego połączony m.in. z działaniami teatralnymi i performatywnymi w wykonaniu aktorów Teatrów Resursa i Poszukiwań (trasa: Muzeum im. Jacka Malczewskiego – pomnik-ławeczka Leszka Kołakowskiego – kamienica przy ul. Niedziałkowskiego 26 – Resursa Obywatelska)

21 maja:

godz. 11:00
– spektakl dla dzieci Sokrates w piaskownicy Teatru Małe Mi oraz warsztaty rodzinne

To radosne, rozśpiewane widowisko oraz zaproszenie do zabawy i rozmowy na każdy temat. Lalkowi bohaterowie Sophia i Philo siedzą w piaskownicy, rozmawiając o miłości, złości, odwadze i strachu, zabawie i nudzie, dzieciach i dorosłych. Ich pytania skłaniają do rodzinnego filozofowania, zadawania kolejnych pytań, odpowiadania na nie, budzą ciekawość świata i siebie.

Spektakl powstał na bazie scenariusza Sławy Tarkowskiej. Jego podstawą są wywiady przeprowadzone z dziećmi z różnych środowisk i miejscowości w całej Polsce w ramach Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2019.

Muzyka: Katarzyna Jackowska-Enemuo i Antek Sojka. Scenografia: Katarzyna Samosiej. Spektakl dla dzieci od lat 2 do 102.


Wstęp bezpłatny, z wyjątkiem spektakli Śmiertka na gruszy oraz Sokrates w piaskownicy (bilety w cenie 10 zł). Wydarzenia, z wyjątkiem sobotniego spaceru, odbędą się w Resursie Obywatelskiej.


Wydarzenie pod honorowym patronatem Prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:

Magazyn “Filozofuj!”
Radio Radom
Radio Plus Radom
Radio Rekord
Telewizja Dami
Portal „Cozadzień.pl”
Tygodnik „7 DNI”

 
 
BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO. OBSERWUJ NASZĄ STRONĘ: