W mieszczącym się w Parku Kościuszki Fotoplastykonie można już oglądać nową wystawę, przygotowaną przez Resursę Obywatelską we współpracy z IPN. Mowa o przejmujących wojennych fotografiach Juliena Bryana „Oblężenie Warszawy 1939”.

Julien Bryan przyjechał do Warszawy 7 września 1939 roku. Chciał zrobić kilka zdjęć zza linii frontu i bezpiecznie wrócić, nim wojska niemieckie dotrą w głąb kraju. Pozostał jednak w oblężonym mieście przez dwa tygodnie. Warszawę opuścił 21 września wraz z grupą obcokrajowców. Udało mu się wywieźć zdjęcia. Jeszcze w 1939 r. pojawiły się one na łamach najważniejszych zachodnioeuropejskich i amerykańskich gazet, w tym w „Time”, „Life”, „L’Illustration”, „The War Illustrated”, „Look”. Reprodukcje tych fotografii można już podziwiać w Fotoplastykonie.

We współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Delegatura w Radomiu, Resursa Obywatelska prezentuje fotografie w formacie 3D, przez co dramatyczne momenty zatrzymane w kadrach jeszcze mocniej oddziałują na odbiorcę, tworząc poczucie głębi. Wystawa w radomskim Fotoplastykonie dostępna jest dla wszystkich mieszkańców miasta. Serdecznie zachęcamy do jej oglądania.

Z kolei 6 września o godz. 12 w siedzibie Resursy Obywatelskiej nastąpi otwarcie wystawy z reprodukcjami fotografii Juliena Bryana. W trakcie wydarzenia nastąpi również projekcja filmu „Ostatni korespondent. Oblężenie Warszawy 1939” oraz dyskusja, w której udział wezmą: dr hab. Sebastian Piątkowski z Delegatury IPN w Radomiu i starszy kustosz archiwalny Konrad Ślusarski z Archiwum IPN w Warszawie.