Anima Urbis 2020: "Radomskie miejsca pamięci A.D. 1920"

 

Już 20 czerwca 2020 zapraszamy na jubileuszową, 10. edycję Anima Urbis. Tym razem wyjątkowo odkryjemy Ducha Miasta wirtualnie, na profilach Resursy Obywatelskiej na Facebooku i YouTube. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji imprezy będą "Radomskie miejsca pamięci A.D. 1920". Startujemy już o godz. 20.

 

PROGRAM WYDARZENIA:

 

20.00 – „Radomskie miejsca pamięci A.D. 1920” - wirtualny spacer śladami radomskich wypadków roku 1920 – przewodnik dr Adam Duszyk

Wojenko, wojenko – wersja instrumentalna Retro Brass Quintet

20.30 - "Taka młoda, a już sufrażystka" - inscenizacja fragmentów przemówień radomskich działaczek, emancypantek, kobiet postępowych: Marii Walewskiej i Marii Kelles-Krauz w wykonaniu aktorek Teatru Poszukiwań

Przybyli ułani, Jak to na wojence ładnie - wersja instrumentalna Retro Brass Quintet

21.00 – „Bolszewika goń!” -  farsa „Ciotka Karola” na podstawie tekstu Brandona Thomasa w wykonaniu Teatru Resursa, reżyseria Robert Stępniewski; prezentowana w Radomiu w sierpniu 1920 roku przez Teatr Polski Macierzy Szkolnej pod dyrekcją Tadeusza Wołowskiego w Kinie CORSO (późniejszy „Bałtyk” i „Atlantic”)

My Pierwsza Brygada - wersja instrumentalna Retro Brass Quintet


21.30 - "Twoje życie za moje życie"
- premiera filmu dokumentalnego o Teresie Grodzińskiej, bohaterskiej sanitariuszce, pierwszej kobiecie odznaczonej Krzyżem Virtuti Militari

 

Adam Duszyk - polski historyk, doktor nauk humanistycznych, popularyzator historii Radomia. Od 2006 roku pracuje w VI LO im. Jana Kochanowskiego. W latach 2007-2010 był prezesem Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Obecnie, oprócz pracy dydaktycznej, poświęca się przygotowaniu koncepcji funkcjonowania Muzeum Historii Radomia w Domu Gąski i Esterki.

"Taka młoda, a już sufrażystka" inscenizacja fragmentów przemówień radomskich działaczek, emancypantek, kobiet postępowych: Marii Walewskiej i Marii Kelles-Krauz w wykonaniu aktorek Teatru Poszukiwań


„Bolszewika goń!” -  farsa „Ciotka Karola” na podstawie tekstu Brandona Thomasa w wykonaniu Teatru Resursa, reżyseria Robert Stępniewski; prezentowana w Radomiu w sierpniu 1920 roku przez Teatr Polski Macierzy Szkolnej pod dyrekcją Tadeusza Wołowskiego w Kinie CORSO (późniejszy „Bałtyk” i „Atlantic”)


„Twoje życie za moje życie” - film dokumentalny w reż. Elwiry Dzikowskiej zrealizowany przez Studio Filmowe Resursy w 2020 r. Opowiada o życiu i działalności Teresy Grodzińskiej - młodej polskiej sanitariuszki, uczestniczki wojny polsko-bolszewickiej, pierwszej kobiety odznaczonej Orderem Virtuti Militari. W filmie wspomnieniami o Grodzińskiej dzielą się członkowie jej rodziny, warstwę historyczną przybliża znany historyk i regionalista - Przemysław Bednarczyk.

Zdjęcia do filmu autorstwa Damiana Drabika wykonano w miejscowości Jaszowice, rodzinnej wsi bohaterki oraz na terenie dawnego Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie, gdzie Grodzińska przygotowywała się do swojej służby.

"Retro Brass Quintet" to klasyczny kwintet dęty blaszany. W swoim repertuarze posiada utwory z okresu międzywojennego, jak również największe przeboje jazzowe z wczesnych lat 50. i 60. Formację powstałą w 2017 r. tworzą studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie: Wojciech Komorzycki - trąbka, Paweł Janus - trąbka, Dariusz Thieu Quang - waltornia, Kamil Pasikowski - puzon oraz Krzysztof Pyrkosz - tuba.
 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl