Miłośnicy sztuki oraz historii mogą korzystać z szerokiej oferty wystawienniczej Resursy Obywatelskiej. Na ciekawe wystawy zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Malczewskiego 16, ale również do Muzeum Historii Najnowszej Radomia w Kamienicy Deskurów (Rynek) oraz do Parku Kościuszki, gdzie znajduje się nasz Fotoplastykon.

Nasze aktualne wystawy:

RESURSA OBYWATELSKA

STUDIUM POSTACI – RYSUNEK I MALARSTWO – DO 13 SIERPNIA

Kacper Gaczkowski (ur. w 2004 r.) jest uczniem Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu. Uprawia rysunek (zwłaszcza węglem) i malarstwo. Najchętniej posługuje się farbami akrylowymi, ale ostatnio interesują go także pastele. Inspiracje czerpie z wielu źródeł. To przede wszystkim artyści takich nurtów jak: impresjonizm, postimpresjonizm, romantyzm oraz barok i secesja. Motywują go również mniej znani twórcy współcześni, których warsztat i pracę śledzi w mediach społecznościowych.

Prace składające się na wystawę „Studium postaci – rysunek i malarstwo” umożliwiły młodemu artyście ukazanie inności, odmienności uwiecznionych na nich ludzi. Stały się też swoistym wyzwaniem – dzięki nim mógł poszukiwać różnych sposobów ujęcia cech charakterystycznych danej osoby.


MUZEUM HISTORII NAJNOWSZEJ RADOMIA (KAMIENICA DESKURÓW, RYNEK)

Wystawa stała „Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989”

Wystawa odkrywa historię radomskiego przemysłu i przypomina bogatą historii Radomia w XX w. Możemy na niej zatem zarówno poczuć klimat międzywojennego Radomia, jak i przypomnieć sobie wygląd miasta z lat PRL. Zgromadzone eksponaty przywołują historię wielu znanych zakładów przemysłowych oraz topowe marki produktów, z którymi kojarzy się Radom. Mamy nadzieję, że przyjmą Państwo tę wystawę z dużym zainteresowaniem i będą chętnie do niej wracać. Starsi – z sentymentu, a młodsi – aby poznać ciekawą historię Radomia i radomskiego przemysłu, który jeszcze nie tak dawno stanowił o sile naszego miasta.

Z dumą informujemy, że nasza ekspozycja została doceniona w prestiżowym konkursie „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba”. Ekspozycja „Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989” otrzymała PIERWSZE MIEJSCE W KATEGORII WYSTAW ORGANIZOWANYCH PRZEZ MNIEJSZE MUZEA


Wystawa czasowa „Człowiek z buntu. Awers i rewers rzeczywistości PRL”

Poznaj losy najważniejszych wydarzeń ukazujących masowy sprzeciw społeczny doby PRL: Radomskiego Czerwca 1976, Poznania 1956, Marca 1968, wystąpień na Wybrzeżu w 1970 roku oraz protestów z 1980 roku.

Wystawa będzie dostępna od poniedziałku do piątku oraz w niedziele w godz. 10.00-18.00. Ostatnie wejście zwiedzających na wystawy o godz. 17.00.


FOTOPLASTYKON (PARK KOŚCIUSZKI)

Obecnie w Fotoplastykonie można obejrzeć wystawy:

1. Powojenny Radom w wersji monochromatycznej (fotografie 3D)

2. Oblężenie Warszawy 1939. Fotografie Juliena Bryana i Henryka Śmigacza (fotografie 3D)

3. Radom czasów wolności. Republika Radomska w listopadzie 1918 r. (fotografie 2D)

4. 100-lecie radomskiej Tytoniówki (fotografie 2D)

5. Radom. Mieszkańcy i architektura (lata ok. 1900-1974) (fotografie 2D)