lubisz to ? :)

A A A

BLIZNY PAMIĘCI - rzecz o Janie Karskim

Spektakl poświęcony Janowi Kozielewskiemu, który jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, o pseudonimie Jan Karski, informował Rząd RP na uchodźstwie i aliantów o tragicznej sytuacji w okupowanej przez Niemców Polsce. Z  raportów Karskiego Zachód po raz pierwszy dowiedział się, że Niemcy przeszli do etapu bezpośredniej eksterminacji Żydów.                                          .

Kozielewski, jako przedwojenny absolwent prawa i dyplomacji oraz szkoły podchorążych, został wybrany na kuriera polskiego podziemia z powodu swojej nieprzeciętnej pamięci oraz znajomości języków obcych. W 1942 r., kiedy Akcja Reinhardt była w toku, spotkał się z przedstawicielami żydowskiego podziemia. Potajemnie wszedł też do warszawskiego getta  i do obozu przejściowego dla Żydów w Izbicy. To, co usłyszał i zobaczył, opisał w raportach, które następnie przedstawił m. in. członkom polskiego rządu na uchodźstwie, prezydentowi Stanów Zjednoczonych

F. D. Roosveltowi i premierowi Wielkiej Brytanii W. Churchillowi. Jego dramatyczne relacje nie spotkały się jednak ze spodziewaną reakcją.

Historia w spektaklu opowiadana jest z dwóch perspektyw: młodego rozpoczynającego życie chłopaka, wrzuconego w wir działań wojennych i doświadczonego mężczyzny u schyłku życia, do którego powracają wciąż żywe i nie dające o sobie zapomnieć obrazy tragicznej młodości.         .

W rolę dojrzałego Karskiego oraz w role rozmówców młodego Karskiego wcieli się Jerzy Zelnik, polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, scenarzysta i reżyser teatralny, w latach 2005-2008 dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Łodzi. Odtwórcą roli młodego Karskiego będzie Sebastian Ryś, aktor teatralny młodego pokolenia, wnuk Zbigniewa Rysia, krewny Zofii Rysiównej, ratujących Janowi Karskiemu życie.