Aktualności

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną publikujemy Regulamin  działalności na czas epidemii w nowym reżimie sanitarnym dla Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu.

>>> Regulamin i Oświadczenia <<<

Premiera on-line filmu fabularnego „Kwartet Beethovena”

W najbliższy czwartek, 31 grudnia o godz. 18.00, na facebookowym profilu Resursy Obywatelskiej odbędzie się premiera on-line filmu fabularnego "Kwartet Beethovena" w reżyserii Piotra Buczaka.

Produkcja będąca adaptacją autobiograficznego opowiadania Waldemara Nowakowskiego, opowiada historię nielegalnych lekcji muzyki w radomskim getcie na Glinicach u żydowskiego nauczyciela Pawła Gisera w czasie II wojny światowej.
Do getta przekradają się z narażeniem życia polscy chłopcy, żeby kontynuować swą muzyczną edukację u znanego muzyka i pedagoga.
Obraz wyprodukowany przez „Resursę” przedstawia zarówno realia okupacyjnego Radomia, jak i miłość młodych ludzi do muzyki, która okazuje się silniejsza od strachu.
W rolę Pawła Gisera wcielił się aktor Teatru Żydowskiego w Warszawie Jerzy Walczak.

Film zrealizowano dzięki wsparciu Fundacji PZU.
Scenariusz: Piotr Buczak, Damian Drabik
Reżyseria: Piotr Buczak
Produkcja: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, 2020 r.

Spotkanie autorskie on-line z Marcinem Kępą

Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" zaprasza w najbliższą środę, 30 grudnia o godz. 18.00, na wirtualną premierę najnowszej książki Marcina Kępy pt. "Trójkąt niebezpieczeństwa" oraz spotkanie z autorem.

Kiedy pewnego wiosennego dnia 1938 roku znany notariusz popełnia spektakularne samobójstwo, nikt w mieście nie ma wątpliwości, że kryje się za tym wielka, mroczna tajemnica. Na ulice Radomia wypełza niepokój podsycany coraz gwałtowniejszą niechęcią do mniejszości żydowskiej. Gdy w nieznanych okolicznościach znikają dwie bliskie notariuszowi kobiety, w sprawę angażuje się młody, pełen werwy policjant, a do działania pcha go silne uczucie do jednej z zaginionych. Wraz ze swym przyjacielem, utalentowanym dziennikarzem, rusza tropem tajemnicy, a gdy po krwawej nitce dociera do kłębka, ten okazuje się większy i straszniejszy, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Czy aspirant Ludwik Kindt zatrzyma ogromną machinę pchającą ku zagładzie nie tylko Radom i Polskę, ale również cały kontynent, a może i świat? I jaką rolę w tej zagadce odgrywa wielki trójkątny diament? (materiały Domu Wydawniczego „Księży Młyn w Łodzi)

Spotkanie z Marcinem Kępą będzie można obejrzeć na Facebooku Resursy Obywatelskiej, na naszym kanale YouTube oraz na stronie www.resursa.radom.pl

Prowadzenie: dr Łukasz Zaborowski

WIĘCEJ INFORMACJI

Muzyczna Gwiazdka od Resursy i Piotra Zarzyki

Dyrekcja i Pracownicy Ośrodka Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" razem z naszym wieloletnim estradowym Przyjacielem - akordeonistą Piotrem Zarzyką składają Państwu świąteczne i noworoczne życzenia.

Zapraszamy do ich wysłuchania...

 

PREZENTACJA KSIĄŻKI „SZPITAL ŚW. KAZIMIERZA W RADOMIU (1829-1968)” I SPOTKANIE Z AUTOREM – DR. ROBERTEM WIRASZKĄ (PROWADZENIE: MARCIN KĘPA)

Wydana przez „Resursę Obywatelską” książka znanego radomskiego lekarza przedstawia popularnonaukowe opracowanie blisko półtorawiecznych dziejów najważniejszej wówczas radomskiej lecznicy. Przypomina zarówno rozwój placówki, jak i ludzi – personel medyczny - którzy przez lata byli z nią związani. Autor przedstawia historię szpitala w szerokim kontekście sanitarno-medycznych dziejów Radomia. Dodatkowym atutem tej cennej regionalnej publikacji jest bogaty materiał zdjęciowy.

Robert Wiraszka – lekarz onkolog, kawaler maltański, członek Rady Fundacji Aniołów Miłosierdzia, współtwórca Bractwa Dobrej Śmierci, regionalista, redaktor „Radomskiego Rocznika Lekarskiego”.

Zwycięzcy TOP-10

Głosowanie na najciekawszą interpretację kolędy przez laureata Nagrody Grand Prix ostatnich 10 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek STAROPOLSKIE KOLĘDOWANIE – Radom zakończyło się 15 grudnia.

Dziękujemy za tak duże zainteresowanie naszym projektem i liczne głosy (polubienia). Dwa zespoły wyraźnie wyprzedziły konkurentów i miały największą liczbę głosów. Zwycięzcami w głosowaniu internetowym za interpretację kolędy TOP-10  są:

Scholares Minores pro Musica Antiqua z Poniatowej – Grand Prix 2017

i

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Wolanianki z Wolanowa – Grand Prix 2018

GRATULUJEMY !

Opowieści Bangladeszu – wystawa on-line

Galeria „Resursa” zaprosiła 18 grudnia 2020 r. o godz. 18.00 na otwarcie wirtualnej wystawy malarstwa i rysunku Talhy Bin Shamsa pt. „Opowieści Bangladeszu”.

WIĘCEJ INFORMACJI   

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek - Grand Prix

 

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną placówki kultury są zamknięte do końca roku i XIX Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek – RADOM’2020 nie odbędzie się. Proponujemy Państwu wysłuchanie i obejrzenie najciekawszych wykonań festiwalowych ostatniej dekady – TOP 10. Zachęcamy do głosowania poprzez polubienie danego posta na Facebooku od 7 grudnia (poniedziałek) do 15 grudnia (wtorek) do godz. 23:59.

 

Linki do występów oraz głosowania:

 

GRAND PRIX 2010 - Zespół Damy Radę z MGOK w Wąchocku

GRAND PRIX 2011 - Zespół D.S.A. Lipskie Centrum Kultury

GRAND PRIX 2012 - Chór Kameralny Portamento MDK Starachowice

GRAND PRIX 2013 - Katarzyna Jaśkiewicz Lipskie Centrum Kultury

GRAND PRIX 2014 - Zespół Szkół Muzycznych w Radomiu

GRAND PRIX 2015 - Ewa Smerecka z Łowicza

GRAND PRIX 2016 - Zespół Pieśni i Tańca "Koderki" Łowicki Ośrodek Kultury

GRAND PRIX 2017 - Chorales Minores pro Musica Antiqua z Poniatowej

GRAND PRIX 2018 - Zespół Wolanianki z Wolanowa

GRAND PRIX 2019 - Zespół Małe Kraśniczanki MDK w Opocznie

Staropolskie Kolędowanie. Warsztaty

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną (placówki kultury są zamknięte do końca roku) nie odbędzie się w tym roku Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek "Staropolskie Kolędowanie". Zorganizowaliśmy w zamian wirtualny cykl profesjonalnych warsztatów kolędowych.

Część 1:

 

Część 2:

 

"Żydowscy muzycy. Z Radomia w świat" - koncert Polish String Quartet Berlin

Zapraszamy do obejrzenia koncertu Polish String Quartet Berlin "Żydowscy muzycy. Z Radomia w świat". Koncert rozpocznie się w sobotę, 14 listopada o godz. 19 pod poniższym linkiem:

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl