A A A

"Jidish tango" - koncert Olgi Avigail Mieleszczuk & Tango Attack

Koncert ukazuje fenomen przedwojennego tanga jako owocu splotu pierwastków słowiańskich i żydowskich. Warszawa lat 30-tych z jej rewiami, teatrami i kawiarniami była europejską stolicą tanga. Znakomita większość tang została napisana  przez polskich twórców żydowskiego pochodzenia. Dzięki temu dochodziło do  twórczej wymiany między polskojęzyczną kulturą popularną Warszawy i jej odpowiednikiem w języku jidisz, która miała swój rozbudowany obieg rozrywkowy. 


 

 

 

Olga Avigail Mieleszczuk

Pieśniarka, akordeonistka, badaczka wschodnioeuropejskich tradycji muzycznych. Specjalizuje się w muzyce żydowskiej, śpiewa w jidisz i po hebrajsku. Pochodzi z Warszawy, ale od kilku lat mieszka na stałe w Jerozolimie. Inicjuje projekty międzykulturowe z udziałem artystów z Polski, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Współpracuje z organizacjami promującymi kulturę żydowską, jak YUNG Yiddish czy TSKŻ. Wydała trzy płyty "Jewish Songs from the Shtetl", "Lilalo" oraz "Yiddish Tango, Live in Jerusalem". Występuje na prestiżowych scenach i festiwalach w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Izraelu.


 

Zespół Tango Attack

Zespół nowoczesnego tanga, czerpiący inspirację zarówno z tradycji jak i awangardy tanga argentyńskiego na świecie. Sprawnie poruszając się we wszystkich nurtach związanych z tangiem sprawiają, że każdy ich koncert jest sugestywnym i pełnym poezji, tańca i muzyki spotkaniem z archetypami dobra i zła, życia i śmierci, okraszonym brawurowymi popisami instrumentalnymi. W skład zespołu wchodzą wirtuozi w swoich dziedzinach: Grzegorz Bożewicz – bandoneon i akordeon, Piotr Malicki – gitara akustyczna i elektryczna, oraz Hadrian Filip Tabęcki – fortepian i aranżacje.