A A A

 

„Moje imię Człowiek” – dokumentalna wystawa o niezwykłym kapłanie

W ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej Galeria  „Resursa” zaprasza na otwarcie dokumentalnej wystawy o życiu i działalności zasłużonego dla Polski, Kościoła i Wiernych - księdza Jana Ziei, radomskiego duszpasterza w  latach 1923-1925,  pt. „Moje imię Człowiek”. Wernisaż w piątek 11 października o godz. 18.00.

 

Ks. Jan Zieja urodził się 1 marca 1897 roku w Ossie, zmarł 19 października 1991 roku w Warszawie. Był polskim duchownym, działaczem społecznym, tłumaczem, publicystą i pisarzem religijnym, a także kapelanem w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i obrony z września 1939 roku, kapelanem Szarych Szeregów i AK oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Był zaangażowany w działania opozycji demokratycznej w PRL. Pełnił także funkcję pierwszego kapelana zakładu dla ociemniałych w Laskach i rektora Kościoła Wizytek w Warszawie w latach 1950-1959.


Podczas pracy duszpasterskiej w Radomiu zaprzyjaźnił się z ks. Bolesławem Strzeleckim, nazywanym przez wiernych "świętym Franciszkiem z Radomia", późniejszym męczennikiem obozu Auschwitz. Obaj mieszkali przy kościele pobernardyńskim, gdzie głosili kazania oraz troszczyli się o młodzież robotniczą.


Poszczególne plansze wystawy „Moje imię Człowiek” opatrzone są fragmentami kazań ks. Jana, zdjęciami archiwalnymi oraz wspomnieniami świadków świętości jego życia.

 

Wystawę przygotował Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie. Ekspozycja czynna będzie do 3 listopada br.