100 rocznica Bitwy Warszawskiej

 

Film Bolesławskiego zrealizowany na zamówienie ówczesnego Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych to dramat patriotyczny ilustrujący epizody wojny z Bolszewicką Rosją. W roli głównej Jadwiga Smosarska - największa gwiazda kina polskiego w okresie dwudziestolecia międzywojennego.  

Dokument Resursy opowiada o życiu i działalności Teresy Grodzińskiej - radomianki, harcerki i sanitariuszki, bohaterki wojny polsko-bolszewickiej, pierwszej kobiety odznaczonej Orderem Virtuti Militari. Teresa Grodzińska w czasie odwrotu wojsk polskich pomagała przeprawiać się rannym przez płonący i ostrzeliwany most na rzece Huczwie. 1 września 1920 r. została wzięta do bolszewickiej niewoli a następnie uwięziona i brutalnie zamordowana.

18 września 1920 r. jej szczątki spoczęły na radomskim cmentarzu. Wojskowy pogrzeb z honorami państwowymi zgromadził niemal cały Radom.

Władze komunistyczne skutecznie zacierały ślady o bohaterskich czynach Grodzińskiej, przez co jest prawie nieznana.

 

Resursa przywraca pamięć o lokalnych bohaterach i przykładem takiego działania jest choćby ten film. Na radomskich uroczystościach jej 120 urodzin, prezes IPN określił radomiankę mianem "Inki 1920 roku".

                                                                                                                

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl