100-LECIE URODZIN ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

W HOŁDZIE NASZEMU PAPIEŻOWI

100-LECIE URODZIN ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

 

100_lecie_urodzin_jp2.jpg

18 maja 2020 r. to szczególny dla nas, rodaków, czas dziękczynienia, ponieważ na ten dzień przypada 100. rocznica urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II. Z tej okazji Galeria „Resursa” przygotowywała wystawę radomskiego artysty fotografika Wojciecha Stana, ukazującą w obiektywie IV (najdłuższą) pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 1991 r. Odbywała się ona pod hasłem "Bogu dziękujcie, ducha nie gaście" i przebiegała dwuetapowo.
W pierwszym etapie (1-9 czerwca) papież odwiedził Koszalin, Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów, Kielce, Radom, Łomżę, Białystok, Olsztyn, Włocławek, Płock i Warszawę,
w drugim etapie (13-16 sierpnia) Jan Paweł II ponownie odwiedził Polskę, a głównym celem tej wizyty były VI Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie. Odwiedził wówczas także Kraków i Wadowice.

 

Pragnąc razem z autorem uczcić ten niezwykłą rocznicę urodzin „naszego” papieża, postanowiliśmy owe wydarzenie zaakcentować kilkoma fotografiami Wojciecha Stana, który jako jeden z nielicznych fotoreporterów Polskiej Agencji Prasowej i Centralnej Agencji Fotograficznej miał przywilej dokumentować to pamiętne wydarzenie.

Mamy jednocześnie nadzieję, że fotografie przygotowane na tę ekspozycję będziemy mogli Państwu pokazać przy innej okazji, już w Galerii stacjonarnej, w formie wystawy
o charakterze dokumentalnym.

Teraz jednak serdecznie zapraszamy na stronę „Resursy Obywatelskiej”: www.resursa.radom.pl

Elżbieta Raczkowska

 

Jan Paweł II (Karol Józef Wojtyła) urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Był polskim duchownym rzymskokatolickim i krakowskim biskupem pomocniczym (1958–1964), arcybiskupem metropolitą krakowskim(1964–1978), kardynałem (1967–1978) oraz zastępcą Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969–1978). 16 października 1978 r. został 264. papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał blisko 26 i pół roku (1978–2005) i był trzecim pod względem długości pełnienia tej funkcji na Stolicy Piotrowej.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie, w wigilię święta Miłosierdzia Bożego. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się miesiąc po Jego pogrzebie, a po sześciu latach (1 maja 2011 r.) został błogosławionym. W Święto Miłosierdzia Bożego, które sam ustanowił dla całego Kościoła (30 kwietnia 2000 r.), został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI, a trzy lata później w dniu 27 kwietnia 2014 r., kanonizowany przez papieża Franciszka.

Życie Karola Wojtyły było niezwykłe i wielowątkowe. Rozpatrywać je można w różnych aspektach, zarówno artystycznych, filozoficznych, duszpasterskich, ale także dydaktycznych i edukacyjnych (wychowawca młodzieży) oraz politycznych (odcisnął swój ślad na kartach światowej polityki). Szedł przez życie z humanistycznym przesłaniem, pełnym wiary w drugiego człowieka oraz przekonaniem o potrzebie dialogu i porozumienia ponad wszelkim różnicami ideologicznymi i kulturowymi. Zawierzył swoje dorosłe życie i pontyfikat Maryi (Totus Tuus). Ta dewiza, którą wybrał na swoją drogę, została kilkakrotnie powtórzona w Jego testamencie. Jest ona cytatem z modlitwy z "Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny" św. Ludwika Marii Grignion de Montfort (1673-1716)


 

Autor fotografii Wojciech Stan urodził się 1 sierpnia 1934 r. w Radomiu. Jest historykiem sztuki (absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie). Studiował również w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. W latach 1972 -1991 pracował jako fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej w Warszawie, dla której realizował zadania w kraju i za granicą. Uczestniczył w narodowych wyprawach do polskich stacji polarnych w Arktyce i na Antarktydzie. Jest związany z radomskim środowiskiem fotograficznym – fotografuje od połowy lat 50. XX wieku. Miejsce szczególne w jego twórczości zajmuje fotografia architektury, fotografia dokumentalna, fotoreportaż oraz fotografia przyrodnicza.

W. Stan posiada bogaty dorobek artystyczny, prezentował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego fotografie wielokrotnie doceniano licznymi medalami, nagrodami, wyróżnieniami, dyplomami oraz listami gratulacyjnymi. Znajdują się w ponad 60 publikacjach. Ostatnio autor wydał kolejny, czwarty już album, tym razem poświęcony dziewięciu opactwom i klasztorom mniszek benedyktynek.

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl